Ölüm (In Death) Serisi - Nora Roberts

Aşağa gitmek

Ölüm (In Death) Serisi - Nora Roberts

Mesaj tarafından Admin Bir Salı Ocak 12, 2010 7:16 pm

Serilere devaaammm. Şimdi genellikle aşk romanlarıyla tanınan Nora Roberts'in J. D. Robb adıyla yazdığı seri olan Ölüm Serisini bir diğer adıyla Eve Dallas Polisiyeleri'ni tanıtacağım efem.

Nora Roberts Ölüm Serisi kitaplarını yazarken, oğulları Jason ve Dan'in isimlerinin ilk harflerini kullanarak ve kendi soyadını da kısaltarak, JD Robb takma adını kullanmıştır. Kitaplar 2048 yılında, geleceğin New York' unda geçer. Polis memuru Teğmen Eve Dallas ve sevgilisi, sonradan kocası Roarke' un maceralarını anlatmaktadır. Yazar bu seriden toplam 37 roman ve 6 kısa hikaye yazmış, ancak şu ana dek sadece 8 tane roman Türkçe' ye basılmıştır.

Yazan Nora Roberts olduğu için basit bir aşk romanı olarak görmeyin çünkü en başta Eve karakteri kendisini bir kadından çok bir polis olarak gören bir karakter. Kitabın sadece çeyreğinden biraz az bölümünde Roarke ile olan ilişkisi ele alınıyor. Belirli kalıplarla yazıldığı için az çok tahmin edilebilir ama önemli olan Eve'in her kitapta bir yakını, tanıdığı, meslektaşı veya bazen kendisinin görevi ve özel hayatı arasında bocalaması, geçmişin hortlaklarının bir türlü ona rahat vermemesi gibi ayrıntılarla benzerlerinden sıyrılıyor.

Eğlenceli, rahat okunur ( ki ben iki haftalık tatilimde okudum bitirdim) fazla kafa yormayan ama kendini sevdiren bir seri.


Çıplak Ölüm 1995 Naked in DeathDünyayı teknolojinin yönettiği bir zaman ve yerde, insan yüreğini hâlâ karşı konulamayan bir dürtü yönetmektedir: Tutku.


New York Polis Departmanı'ndan Teğmen Eve Dallas, acımasız bir katilin peşindedir. Polis olarak çalıştığı on yıldan uzun süre içinde pek çok şeye tanık olmuştur ve hayatta kalmanın içgüdülerine bağlı olduğunu çok iyi bilmektedir. Yine de İrlandalı bir milyarder ve Eve'in soruşturduğu vakanın şüphelilerinden biri olan Roarke'la ilişkiye girmemesini söyleyen her türlü iç ve dış uyarıyı hiçe sayar. Oysa tutku ve baştan çıkarmanın da kendine özgü kuralları vardır. Eve, bağımlılığa dönüşen bir tutkuyla istediği adamın kollarına atılarak büyük bir riske girmektedir.

Görkemli Ölüm 1995 Glory in Death


İlk kurban yağmurun altında kaldırımda yatarken bulunmuş, ikincisi kendi apartmanında öldürülmüştü. New York Polis Departmanı'ndan Teğmen Eve Dallas, iki cinayet arasındaki bağlantıları bulmakta hiç zorlanmamıştı. Kurbanların her ikisi de güzel ve son derece başarılı kadınlardı. İlgi çekici yaşamları ve aşklarıyla bütün şehrin dilindeydiler. İki kurbanın büyük güç servete sahip erkeklerle kurduğu mahrem ilişkiler. Eve'in, kendi sevgilisi Roarke'un da içinde olduğu uzun bir şüpheliler listesini dikkate almasını gerektiriyordu. Eve bir kadın olarak, yatağını paylaştığı erkeğe güvenmek zorundaydı; ancak bir polis olarak görevi, önüne çıkan her türlü ipucunu izlemekti. Yüreğinin sesine kulağını tıkayarak her türlü dedikoduyu ve skandalı soruşturması, her gizli arzuyu keşfetmesi gerekiyordu; ne denli karanlık ve tehlikeli olursa olsun...


Ölümsüz Ölüm 1996 Immortal in Death


Eve'in en yakın arkadaşı Mavis, ünlü model Pandora'yı öldürmekle suçlanmaktadır.Mavis'in cinayet mahallinde bulunması ve Pandora'nın tırnak izlerini taşıyor olması, tutuklanmasını gerektirdiği halde, Eve arkadaşının katil olmadığından emindir.Genç kadın arkadaşını kurtarmak için, ölümsüzlük vaad eden, yaşadığı bir cinsel uyarıcının yol açmış olabileceği cinayetin soruşturmasını üstlenerek katilin peşine düşer.

Mutlu Ölüm 1996 Rapture in Death


Parlak bir mühendis, ünlü bir avukat, tartışmalara konu olan bir politikacı, yüzlerinde mutlu bir gülümsemeyle intihar etmiştir. Hiçbir ortak yanı olmayan bu üç kişinin kendilerini öldürmek için hiçbir belirgin nedeni yoktur.

Dördüncü intihara tanık olan Eve Dallas, bu ölümlere kuşkuyla bakmaktadır. Otopside, kurbanların beyinlerinde belirlenen minik yanıklar, kuşkularında haklı olduğunu ortaya koyar. Bu lekelerin nedeni genetik bir anomali midir; yoksa teknolojinin araç edildiği cinayetler mi söz konusudur?

Eve'in soruşturması, onu sanal gerçeklik oyunlarının kışkırtıcı dünyasına sürükler. Bu dünyada zevk ve arzu yaratmak için kullanılan teknikler, zihni kendi yıkımını yaratacak bir silah haline getirebilir mi? Ve... Eve, Roarke ile yaşadığı mutluluğu da tehdit eden tehlikeli bir oyuna girer...

Büyülü Ölüm 1997 Ceremony in DeathTeğmen Eve Dallas, bir meslektaşının ölümünü gizlilik içinde soruşturabilmek için profesyonelliğini, vefa duygusunun ve dostluklarının önünde tutmak zorunda kalmıştır.

Ancak bahçe kapısının önüne bir ceset bırakılınca, bu uyarının kişisel olduğuna inanır ve eşi Roarke ile birlikte, meslek hayatının en tehlikeli cinayetler zincirinin içinde bulur kendini. Attığı her adım, onu kendi doğrularını sorgulamaya ve kötülüğün en baştan çıkarıcı şekliyle yüzleşmeye itecektir.

Kindar Ölüm 1997 Vengeance in Death


Eve Dallas'ın bu kez peşine düştüğü cani, bir dahi kadar zeki ama bir canavar kadar acımasız bir psikopattır. Kin dolu katil, karanlık bir geçmişin izlerini sürerek, asıl hedefi olan Roarke'a adım adım yaklaşırken, polis teşkilatını şaşkına çevirmektedir.

Eve, nereden gönderildiğini bir türlü saptayamadığı bilmece gibi mesajlardan, işlenecek cinayetin yerini öğrendiği halde, zamanında olay yerinde olup katili durduramaz.

Her şey on yıl önce paylaşılmış bir sırrın gölgesinde kalmakta, üstelik elde edilen tüm ipuçları kocasının uşağı Summerset'i işaret etmektedir.

Noel'de Ölüm 1998 Holiday in Death


Kimsenin yalnız olmaktan hoşlanmadığı Noel dönemi, New York'un en havalı eşleştirme servisi 'Size Özel' için, yalnız kalpleri bir araya getirmenin tam zamanıdır. Ancak Teğmen Eve Dallas, bir seri katili yakalamaya çalışırken, çok vahim bir şey keşfeder: Katilin bütün kurbanlarının izi 'Size Özel'e uzanmaktadır. Cinayetler devam ederken, Eve gerçek aşkı arayan yalnız insanların dünyasına girmek ve onları bir sonraki kurbanını arayan katilden korumak için büyük çaba harcar.


Bu çaba, yardımcısı Peabody, dosta Feeney ve kocası Roarke'un desteğine rağmen, Eve'i kaçmaya çalıştığı geçmişi ve insanoğlunun karanlık iç dünyasıyla yüzleşmek zorunda bırakır

Ölüm Tuzağı 1999 Consipiracy in Death


Bir seri katil ve çaresizlik içerisinde olan, savunmasız kurbanlar. Masum ve hasta insanların canını bir başka insan neden alır ki? Bunu ne için yapıyor olabilir? Büyük bir yetenekle, hem de kimsenin canını acıtmadan bir cerrah yeteneği sayesinde.Ölüm serisinin şu ana kadar yayınlanmış kitapları yakında Loyalty in Death de ülkemizde yayınlanacak ve seri 9 kitaba ulaşacak.


Loyalty in Death (1999)
Witness in Death (2000)
Judgement in Death (2000)
Betrayal in Death (2001)
Seduction in Death (2001)
Reunion in Death (2002)
Purity in Death (2002)
Portrait in Death (2003)
Imitation in Death (2003)
Remember When (2003)
Divided in Death (2004)
Visions in Death (2004)
Survivor in Death (2005)
Origin in Death (2005)
Memory in Death (2006)
Born in Death (2006)
Innocent in Death (2007)
Creation in Death (2007)
Strangers in Death (2008)
Salvation in Death (2008)
Promises in Death (2009)
Kindred in Death (2009)
Fantasy in Death (2010)

_________________
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 405
Yaş : 39
Kayıt tarihi : 21/10/08

Kullanıcı profilini gör http://popcorn.cinebb.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz